Gider Tıkanmasını Önleme Yöntemleri

Gider Tıkanmasını Önleme Yöntemleri

Gider Tıkanmasını Önleme Yöntemleri

Gider Tıkanması Sorunu ve Çözümü

Gider tıkanmasını önleme yöntemleri için araştırma yapıyorsanız, evinizde ya da işyerinizde lavabo, mutfak, tuvalet giderlerinizden biri tıkanmış olabilir. Hepimizin yaşayabileceği durumlardan biri olan bu tatsız olayları kısmen önlemek kendi elimizde. Tuvalete atılan selpaklar ve lavaboya atılan yemek artıkları zamanla gider tıkanmasına sebep olmaktadır. Tabi ki tek sebep bu değildir ancak önlem almak işe yarayacaktır.

Evinizdeki gider tıkanmalarını önlemek için klasik yöntemlerden biri yukarıdan basınç vermektir. Bunu yapabilmek için özelleştirilmiş lavabo, tuvalet malzemeleri bulunmaktadır. Basınç ile, meydana gelen tıkanıklığı açmak geçici bir çözümdür. Çünkü tıkanmış bir giderde borularda daralma olmuş demektir. Siz basınç vererek oradaki tıkanıklığı geçici olarak giderebilirsiniz ancak tekrar tıkanmayacağı anlamına gelmez. Zamanla altyapınız tamamen tıkanabilir. Bu nedenle periyodik olarak bakım yapmak ve eğer tıkanma varsa profesyonel ekipler tarafından yapılıp giderlerin temizlenmesi ve boruların açılması en doğru seçimdir.

Ankara Doğan Vidanjör olarak bu tür sorunlarınıza her zaman yanınızda olduğumuzu unutmayınız.

Kısaca bahsetmek gerekirse lavabo, mutfak, tuvalet gibi ortamlarda gider tıkanmasına sebep olan etkenler şunlardır;

Yemek atıklarının çöpe değil lavaboya atılması,

Peçete, kâğıt havlu vb. malzemelerin tuvalet giderine atılması,

Kızartma ve yemek yağların lavaboya dökülmesi.

Lavabo içerisinde donmuş yağlar boruların tamamen tıkanmasına sebep olabilir. O yüzden gider tıkanmasını önleme yöntemleri olarak yukarıdaki maddelere uymalısınız.

Tıkanan gideri nasıl açabiliriz?, Tıkanan Lavabo Nasıl Açılır?

Klasik Yöntem Lavabo Pompası ile Lavabo Açma;

Lavabo pompası tıkanıklık açmada en basit araçlardan ve yöntemlerden birisidir. Bu plastik malzeme ile lavabo deliğinize kolayca basınç uygulayabilir ve bu basınç sayesinde borulardaki atıkların itilmesini sağlayabilirsiniz. Aslında bu yöntem ilk denenmesi gereken yollar arasında yer alıyor. Çünkü borulardaki atıklar sert olduğundan, takılmış olabilir. Böyle durumlarda lavabo pompası ile tıkanan giderler açılmayabilir.

Bu yöntemi aşağıdaki sıralamada uygulayabilirsiniz;

Lavabo pompanızı tam deliği ortalayacak şekilde lavabonun üzerine getirin.

Dikkat edeceğiniz kısım, pompayı bastırınca hava kaçırmaması olacaktır. Bu nedenle tam kapatmanız gerekir.

Pompayı sabitledikten sonra aşağı doğru basıncı verecek şekilde 34 defa bastırıp bırakın.

Birkaç kez itip bıraktıktan sonra, hava yolu açıldığından daha rahat bastırmaya başlayacağınızı hissedeceksiniz.

En son olarak sıcak su ile birlikte karıştırdığınız bulaşık deterjanını lavabonuza dökerek, donmuş yağların da eriyip akmasını sağlayın.

Unutmayın ki bu yöntemler geçici çözümlerdir. Borularınızın tamamen temizlenmesini sağlamaz. Bunu yapmak için uzman bir ekipten destek almalı ve düzenli bakım yapmalısınız. Eğer boru altyapınız tıkandı ise ve klasik yöntemler ile açmak zordur. Bu durumda Ankara Vidanjör olarak 7/24 hizmetinizde olduğumuzu unutmayınız

Banyo Tıkanıklığı Açma Yöntemleri, Banyo Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Banyo tıkanıklığı açma yöntemleri sıklıkla araştırılan bir konudur. Genellikle duş alırken dökülen saçlar, duş giderini tıkar veya tararken dökülen saçlar da lavaboya gider ve tıkanmaya sebep olur. Duş gideri tıkanması nasıl açılır diye düşünüyorsanız, duşa kabinin altında bulunan boruyu sökerek içini kendiniz temizleyebilirsiniz. Bunu yapabilmek için, duşa kabin içinde alta giden boruyu tutan bir vida olur. Bunu sökün ve daha sonra duşa kabin altını açarak gider borusunu çıkartın ve içini temizleyin. Muhtemelen burada bolca saç artıkları göreceksiniz.

Eğer lavabo üzerinde veya duşa kabinin henüz gidere düşmeyen kısmında saçlar görürseniz bunları gidere ulaşmadan almanız sizin için faydalı olacaktır.

Tıkanıklık sebebi eğer boru hattının üst kısımlarında yani sizin ulaşabileceğiniz kısımlarda değilse sizin bireysel olarak lavabo tıkanıklığını açma şansınız kalmayacaktır. Bu durumda profesyonel bir destek almanız gerekir.

İlaç ve Deterjan ile Banyo Tıkanıklığı Açma Yöntemi;

Banyo tıkanıklığı açma yöntemlerinden biri de ilaç ve deterjandır. Genelde ilk akla gelen temizleme yöntemi karbonat ve sirkedir.

Bunun için;

Bir su bardağı sirke alın ve içine yaklaşık 2 kaşık da karbonat ekleyin ve güzelce karıştın.

Daha sonra bu karışımı lavabonuza dökün ve bekleyin.

Bu ilk denenen yöntemler arasındadır. Eğer lavabonuz açılmazsa ilaç yöntemine geçin. Eczanelerde çeşitli ilaçlar bulunmakta. Bunlar sayesinde lavabo tıkanıklığı açma işlemini yapabilirsiniz. Bu ilaçlar da genellikle tablet şeklinde satılmaktadır. Sıcak su ile veya yukarıda anlattığımız şekilde ilacı sirke ile karıştırıp da lavabonuza dökebilirsiniz. Bu işlemleri yaparken sağlık açısından dikkatli olmanızı tavsiye ederiz. Koruyucu eldiven ve maske takmanız iyi olur.

Bu yazımızda lavabo tıkanıkları konusunda sizlere bilgi vermeye çalıştık. Üstesinden gelemediğiniz her türlü tıkanıklık işleri için 7/24 bizi arayabilirsiniz.

Sorun varsa, çözüm Ankara Doğan Vidanjör.